Jaký nejlepší dárek si mohu v životě dát? Překročte svůj vlastní stín.

Co považujete za svůj největší profesní úspěch? Já osobně to, že jsem schopná věci měnit, začít třeba v úplně jiném oboru a nebát se udělat krok do neznáma. Mám ráda nové výzvy a každý mnou překonaný strach vždy paradoxně můj další profesní ale i osobní život velmi obohatil.

Myslím, že správné uvědomění si své startovací čáry a toho co je mým snem, je tím správným začátkem k vykročení z limitujících zón, které jsme si sami nastavili.

Kde a kdo jsem a kde bych chtěla být. Většina z nás nemá jasnou vizi a z pohodlnosti a nedostatku sebedůvěry se raději jen spokojí s tím co je, případně se ztotožní s rolí oběti šéfa, partnera, rodiny, systému. . . sice nespokojeně frfláme, ale nevíme co bychom chtěli. A tak to také od života dostaneme.

Jaký nejlepší dárek si mohu v životě dát?

Jako ženy jsme zvyklé pečovat o své rodiny, domy, domácnosti, šatníky. . . v lepším případě se věnujeme i své vlastní fyzické schránce... zajdeme si zacvičit, čas od času se zdravě najíme, zajdeme si ke kadeřníkovi... jak moc jsme ale ochotné investovat do něčeho, co je „pod povrchem" a co nám dá pocit štěstí v širším kontextui? Co všechno děláme pro to, abychom byly psychicky vyrovnané, spokojené a v pracovním i soukromém životě šly za svým snem? Je opravdu bezchybně uklizený dům, nové šaty nebo perfektní manikůra to co nám do našeho života přinese dlouhodobé štěstí?

Po tom co jsme ukončily střední, vyšší nebo vysoké školy jsme se střemhlav vrhaly do profesních životů, kariér, manželství a rodin. Okolo 20 roků věku člověk často „střelil od boku" svůj další životní směr.  Ty šťastnější se trefily na poprvé, my ostatní zkoušíme hledat dál nebo setrváváme v bezpečné zóně a čekáme na „zázrak", který za nás všechno změní. Náš sen často zůstal mimo náš dlouhodobý fokus a ženeme [nebo se ploužíme] se za něčím, co nám bylo přisouzeno, předloženo někým jiným nebo na nás „tenkrát prostě tak nějak zbylo"... a přitom je nám zcela zřejmé, že leckdy zcela zbytečně podceňujeme sebe a svoji vlastní hodnotu.

Ze strachu z neznámého se mnohé z nás zbytečně vzdaly vizí, vysněná studia přenechaly mladším, protože „na tuhle školu už prostě nemají ten správný věk", vnímavějšího muže si nezaslouží... stejně by to bylo asi jen „z bláta do louže" a tak dál pokračujeme v zajetých a bezpečných kolejích života, který nás mnohdy naplňuje jen pramálo. Kariéra a životy úspěšných žen se nám možná zdají velmi nedostižitelné, a ze strachu z vlastního selhání se vzdáme nového životního směru hned na začátku dané cesty. U kávy si pak postěžujeme na nepřízeň osudu, nedostatek příležitostí, času a nebo peněz.

K tomu všemu - dnešní doba je již zásadně jiná. Mění se sociální role mužů a žen ve společnosti. Nové možnosti, moderní technologie, příležitosti skloubit mateřské povinnosti s prací. Ženy se osamostatňují, modely, podle kterých dříve fungovali naši rodiče a my jsme si je s sebou přinesli do vlastních rodin, v mnoha případech již nejsou funkční. Jestliže žena není ochotna ctít původní rodinný model, často bohužel vznikají konflikty a nedorozumění - v očekáváních, v potřebách, v dělení rolí - a následují pocity selhání a viny. Čas na sebe - sport, relaxaci a nebo kulturu už kolikrát nezbývá vůbec. Ženy chtějí být neustále perfektní nebo alespoň co nejméně kritizovatelné, ale rolí je kolikrát přespříliš a jejich skloubení v plném rozsahu zcela výčerpávající.

A přitom - spousta žen už si dnes umí své role uspořádat velmi dobře, našly chápající partnery, pracovně se věnují činnosti, která jim dává smysl a pozitivní hodnoty a mají i krásně poskládaný svůj vlastní funkční rodinný model.

... co je jejich tajemstvím úspěchu?

I přestože existují životní i kariérní momenty, kdy je nastavené zrcadlo z venku velmi přínosné a produktivní, křižovatky, na kterých máme možnost rozhodnout se kudy chceme jít dále, mnohdy v životě obcházíme. Avšak pokud jdeme příliš dlouho rovně, začneme být unavení, „bolí nás nohy" a nic až tak nového na své cestě nezažíváme, prostě jen jdeme.. pravděpodobně jsme nějakou z odboček přehlédli. Leckdy se také zbytečně bojíme změn - bojíme se situace měnit v rovině, která pro nás již není naší bezpečnou zónou. A to je velká škoda. Dříve či později se pak dostáváme do fáze, kdy změna přijde z okolí a my už jen v návaznosti reagujeme a dostáváme se tím do pouhého vleku událostí.

Záludnost jednoduché rovnice změny, která by mohla odstartovat „novou autentickou životní éru" [nespokojenost + motivace + první akční kroky > rezistence ke změně] spočívá v sofistikovaných pastech našeho myšlení jako jsou racionalizace, sebelítost, strach a kryje se pod masku lenosti, prokrastinace, ospravedlňování a dalších 100 + 1 důvodů, proč svou případnou nespokojenost, nedostatek motivace a neschopnost se pohnout z místa, nedokážeme řešit.

Rozhodnutí začít po třicítce, čtyřicítce nebo padesátce znovu a třeba i z opačného konce, potřebuje [objektivní a upřímnou] startovací čáru, vizi a odvahu. Ale dovolit sama sobě žít život jaký opravdu chci, být si vědoma svých kvalit a ty v sobě i nadále rozvíjet, pěstovat a těžit z nich, nám umožní držet pevně kormidlo svého života. A to ať se naše loď rozhodne plout kamkoliv.

Zdroj: Mgr. Kateřina Kašeová, MBA

B l o g - a k t u á l n ě

 • Proč uvažujeme tak jak uvažujeme? Je možné změnit předem dané?

  Epigenetika je jeden z nejdůležitějších objevů a to i přesto, že je to odvětví biologických věd, které je pro mnohé tak trochu celé "vzhůru nohama". Jeden z hlavních důvodů, proč není radno podceňovat hodnotu ekologie mysli a celistvého zdraví, je velice prostý - bez zdraví nejsou aplikovatelné žádné další hodnoty.

 • Zásady ochrany osobních údajů

  Ochrana vašeho soukromí při zpracování osobních údajů je pro nás důležitá. Seznamte se prosím s ochranou osobních údajů, zásadami a právy, které máte v souvislosti s GDPR /nařízení o ochraně osobních údajů.

 • Vize - plán - strategie.. Jak? S danou osnovou to zvládnete rychle a snadno.

  Téma, které je mnohdy zcela zbytečně "strašákem". Pojďme se podívat na 4 základní kroky, které Vám umožní se velice rychle zorientovat a mít jasnou vizi, se strategií a navazujícím plánem - stručně a kvalitně.

 • Jaký nejlepší dárek si mohu v životě dát? Překročte svůj vlastní stín.

  Co považujete za svůj největší profesní úspěch? Já osobně to, že jsem schopná věci měnit, začít třeba v úplně jiném oboru a nebát se udělat krok do neznáma. Mám ráda nové výzvy a každý mnou překonaný strach vždy paradoxně můj další profesní ale i osobní život velmi obohatil.

 • Mějte to co chcete. Dokážete to! Štěstí přeje - nejen - připraveným.

  Je něco co chcete, po čem toužíte, něco co chcete změnit a stále to pro Vás není reálné? Nevíte kde děláte chybu, jak toho dosáhnout a nebo jste dokonce přesvědčeni, že změna zásadních témat, která se týkají vaší osobnosti je obtížná a složitá?

Rozhovor s Martou Noskovou na téma energetické psychologie

Ve Spojených státech a Velké Británii se o meridiánové psychologii EFT běžně hovoří na lokálních stanicích BBC, uveřejňují se články v mnoha periodikách a EFT školení a konferencí se účastní zdravotníci Institutu pro národní zdraví (NHS) a The Royal British Legion.

EFT metodě se ve světě věnují osobnosti jako například: Bruce Lipton, PhD; Deepak Chopra; Cheryl Richardson; Dr. Candace Perth; Louise Hay a další přední odborníci. Jasnou odpovědí na to, jak velký zájem o tuto metodu je, může být i mezinárodní EFT online sumit, kterého se celosvětově každoročně účastní statisíce osob.

Metoda EFT se tímto posouvá více i do kategorie koučingu a osobního každodenního použití pro témata, jako jsou prokrastinace, nízké sebevědomí, nemožnost posunout se ve svém životě progresivně kupředu, odblokování vlastních negativních přesvědčení atd.

pokračování