Vize - plán - strategie.. Jak? S danou osnovou to zvládnete rychle a snadno.

Téma, které je mnohdy zcela zbytečně "strašákem". Pojďme se podívat na 4 základní kroky, které Vám umožní se velice rychle zorientovat a mít jasnou vizi, se strategií a navazujícím plánem - stručně a kvalitně.

Víte co je opakem prokrastinace? Chaos, který nikam nevede. Velice často se svými klienty zpracovávám téma efektivní životní změny. Takto to zní dost 'honosně', nicméně proces efektivní životní změny se týká jakéhokoliv tématu, kde nevíte "jak" a jste přesvědčeni, že vám chybí potřebné zdroje [finance, vědomosti, zkušenosti, znalosti, odhodlání, odvaha atd.], k uskutečnění požadované změny.

Ve své praxi používám jednoduchou osnovu, která je aplikovatelná na různé životní oblasti, vždy když je ve hře potřeba změny a k ní na druhé straně připojen pocit zaseknutí /ustrnutí na místě, neochota chopit se příležitosti [osnovu naleznete dole na stránce pod článkem].

Musíme tedy být vždy připraveni chytit se příležitosti, která se nám prezentuje? Pakliže v daný moment dokážeme mít pozitivní mentální postoj, pak ano. To znamená, že musíme být ochotni podpořit naše pozitivní myšlení a transformovat ho v pozitivní praxi. Ale, měli bychom pak i automaticky očekávat kladné výsledky? A jak máme směřovat ke svému cíli, aby kladné výsledky byly zaručeny?

Pro dosažení úspěchu v jakékoliv sféře, zda v osobní či profesní, musíme vždy směřovat vpřed ke svým vytyčeným cílům. Nicméně, lidé se běžně dělí na dvě skupiny:

1.) Ti, kteří se do svého záměru pustí [směrem vpřed] a něco konkrétního vytvoří, - a - 2.) Ti, kteří nečinně sedí a přemýšlejí -  "jak jinak a jindy" [směrem od], by bylo možné to udělat ...protože teď právě se ještě necítí být připraveni.

Úspěch v životě, ať již v jakékoliv oblasti, přináší štěstí a tudíž i potřebu /nutkání zažívat tento pocit znovu a znovu. Není to vždy jednoduché, ale v obtížnosti leží nové příležitosti a finální "odměna" je skvělá. Toto však zažívají pouze ti, kteří mají dostatek odvahy a odhodlání překročit hranice svých bezpečných zón. Ti, kteří mají schopnost sebeuvědomění a nepovažují schopnost adaptace za něco podhodnotného. Tyto osoby umí rozpoznat příležitost, když se objeví, nadšeně se jí chytit a vytěžit z ní co nejvíce. Druhá kategorie lidí bude i pouhé "vytěžit z příležitosti co nejvíce" považovat za "špatné" a jistou dávku manipulace.

Pozitivně [PRO-aktivně] uvažující osoba ví, že směřovat k cíli může být obtížné, ale i přesto možné! Negativně uvažující člověk take ví, že je to možné, ale zároveň je přesvědčen, že je to pro něj až příliš obtížné.

Do které kategorie patříte Vy? Člověk s vítězným pozitivním pocitem a nebo člověk s negativními pocity ztráty? Jedna věc je zcela jistá - pokud je člověk ochoten čelit pocitu nejistoty na cestě za svým cílem, vykročit ze svých bezpečných zón, bude během této cesty i sílit. Tito lidě neexpandují do finálního úspěchu jen tak náhodně, ale během procesu si adaptují úspěch již natrvalo, jako jednu ze svých přirozených vlastností.

Pojďme se tedy blíže podívat na zmiňovanou osnovu. A ano [!], můžete začínat od nuly a i přesto /nebo právě proto, je pro vás daná osnova reálná.

a] uvědomte si KÝM jste - v pozitivní rovině. Neboli to, z čeho vždy vycházíte. Každý z nás si prochází různá životní období. Během těchto období se měníme, procházíme osobním růstem, volíme si stagnovat a nebo naopak doplňovat životní zdroje a vědomosti. Nicméně to kým jsme, se skládá z pravé podstaty našeho já - to jak se v celkovém kontextu vnímáme a to jak sami sebe známe /hodnotíme.

b] Co TVOŘÍTE? - pakliže pracujete sami pro sebe, máte v podstatě svobodnou volbu. Pakliže pracujete v týmu a nebo v rámci zadaného projektu, máte stále možnost volby - vydat ze sebe to nejlepší, tak, aby to bylo v souladu s vašimi hodnotami, kterým v nitru pevně věříte.

c] Pro jakou cílovou skupinu? - pro koho to tvoříte a nebo si volíte utvořit? Co vaše skupina potřebuje? - toto jsou základní parametry, které si potřebujete ujasnit hned v úvodu. Je to stěžejní a odvíjí se od toho i finální výsledek - finální produkt. Nebo-li:

d] Jaká je pro danou skupinu VÝSLEDNÁ změna?

Tuto část nikdy nepodceňujte! Jaká je výsledná změna - jakou pozitivní a přínosnou změnu vaše cílová skupina bude mít? Během let praxe se mne lidé častokrát ptali jaké je moje tajemství úspěchu.. Jak je možné začít projekt, uskutečnovat určitou vizi a mít vždy kladný výsledek? Odpovím vám stručně a upřímně - úspěch je pouze jiné slovopro "kladný výsledek". Mít kladný výsledek je normální - není k tomu podvědomě připojen žádný stresující faktor, jako ke slovu "úspěch". Vždy tvořím v rámci dané otázky: "Jaká je pro danou skupinu, pro kterou tvořím, výsledná pozitivní změna?" Je to souhlasné s mým systémem hodnot. Jinými slovy - je to něco, čemu věřím. Nikdy bych se nepouštěla do projektu, kde bych si na danou otázku nedokázala odpovědět, kde bych objektivní pozitivní výsledky nenacházela.

Zdroj: M.Nosková, ACHC & AAMET intl. trainer

 

B l o g - a k t u á l n ě

 • Proč uvažujeme tak jak uvažujeme? Je možné změnit předem dané?

  Epigenetika je jeden z nejdůležitějších objevů a to i přesto, že je to odvětví biologických věd, které je pro mnohé tak trochu celé "vzhůru nohama". Jeden z hlavních důvodů, proč není radno podceňovat hodnotu ekologie mysli a celistvého zdraví, je velice prostý - bez zdraví nejsou aplikovatelné žádné další hodnoty.

 • Zásady ochrany osobních údajů

  Ochrana vašeho soukromí při zpracování osobních údajů je pro nás důležitá. Seznamte se prosím s ochranou osobních údajů, zásadami a právy, které máte v souvislosti s GDPR /nařízení o ochraně osobních údajů.

 • Vize - plán - strategie.. Jak? S danou osnovou to zvládnete rychle a snadno.

  Téma, které je mnohdy zcela zbytečně "strašákem". Pojďme se podívat na 4 základní kroky, které Vám umožní se velice rychle zorientovat a mít jasnou vizi, se strategií a navazujícím plánem - stručně a kvalitně.

 • Jaký nejlepší dárek si mohu v životě dát? Překročte svůj vlastní stín.

  Co považujete za svůj největší profesní úspěch? Já osobně to, že jsem schopná věci měnit, začít třeba v úplně jiném oboru a nebát se udělat krok do neznáma. Mám ráda nové výzvy a každý mnou překonaný strach vždy paradoxně můj další profesní ale i osobní život velmi obohatil.

 • Mějte to co chcete. Dokážete to! Štěstí přeje - nejen - připraveným.

  Je něco co chcete, po čem toužíte, něco co chcete změnit a stále to pro Vás není reálné? Nevíte kde děláte chybu, jak toho dosáhnout a nebo jste dokonce přesvědčeni, že změna zásadních témat, která se týkají vaší osobnosti je obtížná a složitá?

Rozhovor s Martou Noskovou na téma energetické psychologie

Ve Spojených státech a Velké Británii se o meridiánové psychologii EFT běžně hovoří na lokálních stanicích BBC, uveřejňují se články v mnoha periodikách a EFT školení a konferencí se účastní zdravotníci Institutu pro národní zdraví (NHS) a The Royal British Legion.

EFT metodě se ve světě věnují osobnosti jako například: Bruce Lipton, PhD; Deepak Chopra; Cheryl Richardson; Dr. Candace Perth; Louise Hay a další přední odborníci. Jasnou odpovědí na to, jak velký zájem o tuto metodu je, může být i mezinárodní EFT online sumit, kterého se celosvětově každoročně účastní statisíce osob.

Metoda EFT se tímto posouvá více i do kategorie koučingu a osobního každodenního použití pro témata, jako jsou prokrastinace, nízké sebevědomí, nemožnost posunout se ve svém životě progresivně kupředu, odblokování vlastních negativních přesvědčení atd.

pokračování